The Bosch GCL100-80CG is a professional-grade 12V Max connected green-beam cross-line laser offering up to 100 ft visible range with 4x brighter lines than standard red lasers. Featuring Bosch-exclusive VisiMax technology for optimized brightness and energy efficiency, it supports horizontal, vertical, and plumb point applications. The tool includes a rechargeable 2.0 Ah lithium-ion battery, a 360° magnetic rotating mount, and smart app connectivity for remote control, making it an indispensable precision tool for demanding layout tasks.
| ASIN | B07KD51QRM |
| Best Sellers Rank | #278,040 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #13 in Horizontal & Vertical Lasers |
| Brand | Bosch |
| Brand Name | Bosch |
| Color | Green,red |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 330 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00000346631777 |
| Included Components | (1) GCL100-80CG 12V Max Connected Green-Beam Cross-Line Laser with Plumb Points(1) RM 2 Mount(1) 12V Max Battery(1) 12V Max Charger, (1) Ceiling Grid Clip, (1) Laser Target Plate, (1) Heavy-Duty Pouch, (1) Hard Carrying Case |
| Item Dimensions L x W | 5.4"L x 4.8"W |
| Item Type Name | 12V Green-Beam Cross-Line Laser with Plumb Points |