| ASIN | B000COVMXI |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #259,758 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #1,685 in Automotive Replacement Spark Plugs |
| Brand | NGK |
| Brand Name | NGK |
| Compatible with Vehicle Type | Car, Truck |
| Core Material | Iridium |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars 878 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00087295164419 |
| Included Components | 6441 |
| Item Weight | 0.05 Kilograms |
| Manufacturer | NGK |
| Manufacturer Part Number | ZFR6FIX-11 |
| Manufacturer Warranty Description | Includes manufacturer provided warranty |
| Model Number | ZFR6FIX-11 |
| Thread Size | 14mm |
| Top Material Type | Iridium |
| UPC | 087295164419 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vehicle Service Type | Car, Truck |
R**N
Good plugs, will last a long time
Z**N
Can feel the difference.
Check the resistance to be sure they are authentic. It should be between 4 and 5.5 ohms. Check the gap, it shouldn't be off more than 1 degree +/-. Watch videos on how to see the difference between real and fake. These work flawlessly in my 2.2 Honda. The gap is spot on. Been two years now...seem like new.
A**R
Quality matters in long run
S**G
Worked for Honda CRV
Installed it for my 2000 Honda CRV. Car started right away. 2000 Honda CRV as far as I read has heat range 7, this NGK 6441 ZFR6FIX-11 is R6 (range 6), means hotter. Good for engine start, maybe not too good for mileage. Before this spark plug model I had NGK ZFR6F with the same R6 heat range. So I can't tell if will it be any change in gas mileage. Previous one worked for 9 years and still did, regardless that needle gap increased on 0.5mm in time. Car would still start but couple times it did on second attempt. My point is I can trust NGK. This one has pointy needle tip. Will it evaporate faster? I don't know, will see. In addition, I can tell that it feels like the car became more responsive to gas pedal. Before I had to step on it harder to start moving. Now it responses to slight push.
J**S
Best price out there
M**R
Part
Fixed problem
C**H
Spark plugs for 01 Dodge Ram 5.2
The plugs were perfectly gapped out of the box..040. Fit and work as expected.
E**G
Recommend in preludes
Best plugs for all h22a and most older hondas
H**N
Good but all of them needed to be re-gapped
C**N
conforme vraies bougies NGK
conforme vraies bougies NGK. pour ceux qui se posent la question, il existe des contrefacons NGK; celles ci ne le sont pas, elles sont arrivés rapidement, parfait état. Sur honda accord 2.0i es 147cv année 1999, zfr6fix-11 parfait, meilleur ralenti, plus doux, plus réactive, je sens une petite différence. Le gap est juste en dessous de 1.1mm, ce qui est recommandé pour ce modèle de véhicule et ces bougies: donc pas eu à retoucher quoique ce soit. n'hésitez pas, ce vendeur est sérieux, les bougies sont de qualité. je partage cela pour les prochains qui passent après moi, ca peut aider. cordialement