| ASIN | B00IF0JAIU |
| Antenna Location | Home |
| Antenna Type | Internal |
| Best Sellers Rank | #50,385 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #57 in Modem Router Combos |
| Brand | NETGEAR |
| Color | black |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connectivity Protocol | DOCSIS, WiFi |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Control Method | App |
| Controller Type | Switch |
| Coverage | Small to medium-sized homes or apartments |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (4,167) |
| Data Transfer Rate | 340 Megabits Per Second |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Frequency Band Class | Single-Band |
| Global Trade Identification Number | 00606449099096, 30606449099097 |
| Has Internet Connectivity | Yes |
| Has Security Updates | No |
| Is Modem Compatible | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 9.13"L x 10.83"W x 3.15"H |
| Item Weight | 1.3 Pounds |
| LAN Port Bandwidth | 10/100/1000 megabits_per_second |
| Manufacturer | Netgear Inc |
| Maximum Upstream Data Transfer Rate | 123 Megabits Per Second |
| Mfr Part Number | C3000-100NAS |
| Model Name | C3000 |
| Model Number | C3000-100NAS |
| Number of Antennas | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Other Special Features of the Product | WPS |
| Router Network Type | Wireless |
| Security Protocol | WPS |
| UPC | 606449099096 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 100240 Volts |
| Warranty Description | 1 year |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency |