24 VDC SUPPLY, 2-CHANNEL INPUT, 3 NORMALLY OPEN/1 NORMALLY CLOSED / 1 SEMICONDUCTOR OUTPUT, 750104, 8AMP, DIN-RAIL MOUNT, INSTANTANEOUS E-STOP MONITORING, SAFETY RELAY, SPRING-LOADED TERMINALS, STANDALONE; Part Number: PNOZ-S4-24VDC-3N/O-1N/C; Category: Safety Systems; Subcategory: Safety Relay; Channels: 1 or 2; Supply Voltage: 24 VDC / 48 VAC/DC, 240 VAC/DC; Contact Configuration: 3 Normally Open and 1 Normally Closed; Contact Form: 3PST-NO; Contact Current Rating: 6 AMP; Mounting Style: DIN Rail; Relay Type: E-Stop; IP Rating: IP20, IP40, IP54; Product Type: SAFETY RELAY; Terminal Style: Screw; Contact Material: Silver Copper Nickel
| ASIN | B07JHRMHFW |
| Best Sellers Rank | #506,391 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #343 in Solid State Relays |
| Brand | PILZ |
| Brand Name | PILZ |
| Coil Voltage | 24 Volts |
| Connector Type | Screw |
| Contact Current Rating | 8 Amps |
| Contact Material | Silver |
| Contact Type | Normally Open |
| Current Rating | 8 Amps |
| Item Weight | 0.2 Kilograms |
| Manufacturer | PILZ |
| Maximum Switching Current | 8 Amps |
| Maximum Switching Voltage | 24 Volts |
| Model | PNOZ S4 24VDC 3 N/O 1 N/C |