🍽️ Elevate your rice game with smart precision and effortless style!
| ASIN | B082F1LG7B |
| Best Sellers Rank | #556,637 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #622 in Rice Cookers |
| Brand | Cuchen |
| Brand Name | Cuchen |
| Capacity | 1.8 Liters |
| Color | Black/Rose gold |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 65 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 08809469883283 |
| Included Components | Inner Pot, Instruction Manual, Power cord |
| Item Dimensions D x W x H | 16.7"D x 11.9"W x 12"H |
| Lid Material | Stainless Steel |
| Manufacturer | Cuchen |
| Material | Stainless Steel |
| Model Number | CJS-FD1000RVUS |
| Other Special Features of the Product | Automatic Shut Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Care Instructions | Smart Jog Dial |
| Product Dimensions | 16.7"D x 11.9"W x 12"H |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 1000 watts |
M**H
The best rice cooker
J**K
Cooking well and easy to cook
One of the best cooker.
R**O
This is a very good rice cooker
C**.
Cuchen Rice Cooker
I was using 220VAC while in South Korea. I wanted to have 120VAC unit for use in USA. Both model delivered the same quality rice cooking in short cooking time. The cooked rice was tasteful and delicious. It definitely worth the money. It delivered the same rice cooking that other more expensive models I have used before