The Heschen Universal Rotary Cam Selector Switch SZW26-63/D404.4 is a high-quality, industrial-grade rotary switch designed for manual control of AC circuits up to 660V and 63A. Featuring a 3-position ON-OFF-ON mechanism, 4 poles, and 16 screw terminals, it combines flame-retardant materials with premium copper and silver alloy contacts for superior conductivity and durability. Certified by TUV and CE, this switch ensures reliable, safe operation in demanding electrical environments.
| ASIN | B07L8RLSRG |
| Actuator Type | Rotary |
| Best Sellers Rank | 95,664 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 31 in 3D Printer Controllers |
| Brand | Heschen |
| Circuit Type | 3-way |
| Colour | Blue |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Connector Type | screw |
| Contact Material | Metal |
| Contact Type | Normally Open |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Mechanical knob |
| Country Of Origin | China |
| Current Rating | 63 Amps |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (135) |
| International Protection Rating | IP20 |
| Item Dimensions | 10 x 11 x 10 centimetres |
| Manufacturer | SL |
| Material | Plastic |
| Model Number | SZW26-63/D404.4 |
| Mounting Type | Through Hole Mount |
| Number of Items | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Operating Voltage | 660 Volts |
| Operation Mode | ON-OFF-ON |
| Specification Met | TUV |
| Switch Type | Rotary |
| Terminal | Screw |
| UPC | 670534181317 |
| Unit Count | 1 count |
M**D
Superb quality. Very well engineered.
Superb quality. Very good unit.
R**E
works well
does what is supposed to do
R**T
Quality product
Lost a star due to poor documentation and poor contact labelling.
B**S
Poor quality
Really poor quality that overshoots the number 2 switch position. Failed after minor use. Avoid
E**D
Acabo de instalarlo, así que no puedo opinar del artículo en su uso a largo plazo. Puedo decir que viene bien presentado, y con toda la tornillería, y que parece robusto. Los tornillos de los terminales que salen en mis fotos no son los del artículo, de serie viene con garras para cable pelado, y yo los cambié por tornillos M6 para usar terminales redondos en las puntas de los cables. Sólo echo en falta la posibilidad de quitar la chapa de aluminio que indica la posición del conmutador "1 0 2", cosa que sí de puede hacer en otros conmutadores de este tipo, permitiendo poner una rotulación personalizada (por ejemplo, en mi caso sería "Fuente 220V - Desconectado - Dinamo locomotora". Pero vamos, esto no es determinante.