The MEAN WELL LRS-150-12 is a 150W, 12V, 12.5A single output switching power supply designed for industrial and professional use. Featuring universal AC input, comprehensive protection mechanisms, silent air convection cooling, and high-quality components rated for high temperatures and vibration, it guarantees long-lasting, efficient, and stable power delivery for automation, control systems, and electronic equipment.
| ASIN | B00M8TBJLK |
| Brand | MEAN WELL |
| Brand Name | MEAN WELL |
| Current Rating | 12.5 Amps |
| Current rating | 12.5 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 207 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00840406200761 |
| Item Dimensions D x W x H | 3D x 9.7W x 3H centimeters |
| Item Weight | 0.48 Kilograms |
| Manufacturer | MEANWELL |
| Minimum Frequency | 47 Hz |
| Model | LRS-150-12 |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Part Number | LRS-150-12 |
| Power Source | AC/DC |
| Power source | AC/DC |
| Product dimensions | 3D x 9.7W x 3H centimeters |