The D-Link DGS-1100-05PDV2 is a 5-port Gigabit smart managed switch featuring PoE power delivery up to 18W, surveillance VLAN for prioritized video traffic, and energy-efficient fanless design. Ideal for small to medium businesses, it offers flexible network management via web and utility interfaces, ensuring reliable, high-speed connectivity with next-business-day support.
| ASIN | B08BCQZDXS |
| Best Sellers Rank | #20,340 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #286 in Computer Network Adapters |
| Brand | D-Link |
| Case Material Type | Plastic |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Desktop |
| Current Rating | 1 Amps |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (70) |
| Data Transfer Rate | 10 Gigabits Per Second |
| EU Spare Part Availability Duration | 10 Years |
| Global Trade Identification Number | 00790069453298 |
| Interface | RJ45 |
| Item Dimensions L x W x H | 25.8L x 21W x 7.1H centimeters |