TRIAX Synergy SRT 10W-40 is a full synthetic, friction-modified engine oil designed for vehicles with over 75,000 miles. Featuring advanced Nano Boron and Moly additives, it offers 3x wear protection, superior oxidation stability up to 400°C, and specialized seal conditioners to reduce leaks and oil consumption. Licensed API SP, it supports extended oil change intervals while maintaining engine cleanliness and performance across a wide range of gasoline engines.
| ASIN | B0938FBLLV |
| Automotive Fit Type | Vehicle Specific Fit |
| Best Sellers Rank | #500,924 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #1,663 in Motor Oils |
| Brand Name | Triax |
| Compatible with Vehicle Type | Passenger Cars, Gas Trucks & SUVs |
| Container Type | Bottle |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (47) |
| Flash Point | 400 Degrees Celsius |
| Global Trade Identification Number | 00852771008361 |
| Liquid Volume | 5 Quarts |
| Manufacturer | Triax Lubricants LLC |
| Manufacturer Part Number | SRT10W40 |
| Model Number | SRT10W40 |
| SAE J300 Viscosity Grade | 10W-40 |
| Size | 5 Quart |
| UPC | 852771008361 |
| Unit Count | 160.0 Fluid Ounces |
| Viscosity | 10W-40 |
B**Y
Good oil
I’ve been using this in my BMW E 53 3.0 for years now it’s great for touring
P**P
Good
Better the name brands!
J**H
Great product, excellent price!
G**E
Label Not displayed correctly! On 10w40 only.
B**A
Best High Mileage 10W-40
K**S
High Quality Full Synthetic
This is the only full synthetic 10W40 Industrial motor oil I have found. I am using this in a riding lawn mower transaxle. The transaxle manufacturer recommended 10W40 and I wanted to use full synthetic. Triax also makes full synthetic 30W which is what I use in all my small engines. I am in the south where it is hot and 30W is the best for my area.