| ASIN | B096NBKM7S |
| ASIN | B096NBKM7S |
| Best Sellers Rank | #228,175 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #264 in HEPA Filter Air Purifiers |
| Brand Name | Rabbit Air |
| Color | Standard Black |
| Contaminant Filtration Capability | True |
| Control Method | App |
| Controller Type | Smartphone App |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (19) |
| Date First Available | June 5, 2021 |
| Filter Class | HEPA |
| Filter Type | HEPA |
| Floor Area | 1070 Square Feet |
| Item Weight | 20.3 Pounds |
| Item model number | SPA-1000N |
| Model Number | SPA-1000N |
| Noise Level | 20.3 Decibels |
| Part Number | SPA-1KABTXXN |
| Power Source | AC |
| Product Dimensions | 8.4 x 18.9 x 19.7 inches; 20.3 Pounds |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Special Features | HEPA Filtration, Manual, Programmable |
| Specification Met | ETL Certified |
| UPC | 819031015231 |
| Unit Count | 1.0 Count |
A**.
This Air purifier is by far the best I have ever owned
J**S
My lungs love this rabbit!
It was easy to set up! It is quiet and works amazing! My lungs are so thankful for this machine!
O**N
Don’t buy, but buy….
I have had this air filter for 6 months now and find it sub par compared to the less expensive Rabbit Air models I have used in the past. It doesn’t recognize cooking oders and increase the fan speed as needed to clear the air of the oders. Unfortunately I gave my previous filter To a friend to help her with breathing problems and she said it helped. Yes it is quieter than the less expensive model but not even close to the efficiency My suggestion is buy this model: 550A BioGS 2.0- it is above and beyond this model.