| ASIN | B08G58N863 |
| Best Sellers Rank | #133,466 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #36 in Paint Buckets |
| Brand Name | Purdy |
| Capacity | 1 Quarts |
| Color | Yellow |
| Container Type | Pail |
| Country of Publication | USA |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (1,438) |
| Handle Material | Plastic |
| Included Components | Purdy - 14T921000 |
| Item Diameter | 9 Inches |
| Item Dimensions L x W x H | 22.9L x 19.7W x 23.5H centimeters |
| Item Type Name | Purdy - 14T921000 |
| Item Weight | 0.8 Pounds |
| Manufacturer | Purdy |
| Manufacturer Part Number | 14T921000 |
| Material Type | Plastic |
| Model Number | Purdy - 14T921000 |
| Shape | Round |
| Special Features | Multi-grip options to reduce hand fatigue, hands-free ladder hook bail for safety, mini roller ramp and rest fits up to 4.5" mini rollers, powerful brush magnet keeps brush out of paint |