| ASIN | B099X8SGJ5 |
| Audio Encoding | DTS |
| Audio Output Mode | Surround |
| Audio Output Type | Speakers |
| Best Sellers Rank | #110,534 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #129 in Audio Component Receivers |
| Brand | Onkyo |
| Built-In Media | AV Receiver, Remote |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Game Console, Speaker, Television |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Connector Type | HDMI |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars 254 Reviews |
| External Testing Certification | Não aplicável |
| Format | WAV |
| Item Dimensions D x W x H | 12.9"D x 17.13"W x 6.3"H |
| Item Weight | 8.4 Kilograms |
| Manufacturer | Onkyo |
| Mfr Part Number | TX-NR5100 |
| Model Number | TX-NR5100 |
| Number of Channels | 7 |
| Other Special Features of the Product | Klipsch Optimize Mode |
| Output Power | 80 Watts |
| Output Wattage | 80 Watts |
| Special Feature | Klipsch Optimize Mode |
| Supported Internet Services | Chromecast built-in™, AirPlay 2, DTS Play-Fi® |
| Surround Sound Channel Configuration | 7.2 |
| Total HDMI Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| UPC | 889951003564 |
| Video Encoding | HEVC |
| Warranty Description | 2 year parts and labor |
| Wattage | 80 watts |
| Wireless Technology | Bluetooth |
R**A
Excellent receiver with great sound and easy install.
P**.
Great sound, iffy Bluetooth implementation.
B**L
Onkyo TXNR5100 advertised as a 7.2 but is actually a 7.1 unit
T**0
I would buy another one
Easy set up and nice sound
A**Y
UPDATE: This is the SECOND Onkyo Ive had and both stopped working within 2 years.
R**S
My old Sony STR-HR540 is better sounding
M**W
Easy hookup for my system
It works as promised
J**N
Surround is great
So,I blew up my last Onkyo..was the nr676..literally parts were smoking..had so many update issues with it..decided to go with this one..less power but still rocks pretty good..very clear and for some reason the surround works soo much better out of this one,very distinct ..love the quick controls on the remote for tone..I switch a lot due to jamming or movie..some times I like more bass,sometimes I don't.. I recommend this reciever for sure..mains are old klh 15in woofers 4 way..sub,self powered, 2 rears are bookshelf klipsch 6 inch 2 way.. center is klipsch 3 way... running 5.1.. does do 7.1 but I don't have
S**S
هذا اسوا جهاز مر علي في حياتي
G**S
fonctionne très bien
je suis très sastisfait
S**Y
Receiver Onkyo TX NR 5100
Esse é o meu segundo receiver Onkyo... O primeiro está comigo há 10 anos, mas com tecnologia defasada! Então achei que estava na hora de atualizar... E como já tenho uma ótima experiência com o receiver Onkyo, isso me fez adquirir outro da mesma marca! Gostei muito dos recursos, do novo surround Atmos, e espero que dure tanto quanto o outro onkyo que tenho aqui! Estou utilizando as mesmas caixas do receiver mais velho e a experiência melhorou por conta do novo, com mais recursos... Outra coisa que me fez escolher ele, é a segunda saída HDMI que ele tem, pois eu uso uma tv e um projetor e preciso estar conectado pra não ter q ficar tirando e colocando o cabo HDMI pra ver um ou outro! Essas caixas que tenho são ótimas e mesmo assim melhorou tudo que já era bom! Recomendo a marca! Meu sistema era o Ht s5600 in a box 7.1, e agora é esse TX NR 5100 7.2! Espero em breve adquirir mais um subwoofer ativo! Atualizando hoje, dia 5/4/26... Já comprei um segundo subwoofer ativo da yamaha e tbm já troquei todas as caixas... Agora são 2 caixas dolby atmos polk xt90, 2 caixas torre Sony ssf55h, 2 caixas Surround polk signature elite es10 e 1 central polk cs1 II... O palco está maravilhoso e completo!