| ASIN | B0927JZDD9 |
| Air Flow Capacity | 450 Cubic Feet Per Minute |
| Best Sellers Rank | #409 in Appliances ( See Top 100 in Appliances ) #72 in Range Hoods |
| Brand Name | COMFEE' |
| Color | stainless steel |
| Controls Type | Touch |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (593) |
| Filter Type | Baffle |
| Finish Types | Brushed |
| Item Dimensions D x W x H | 19.6"D x 29.9"W x 19"H |
| Item Form | Curved Glass |
| Item Weight | 30 Pounds |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Midea |
| Material Type | Aluminum, Stainless Steel, Tempered Glass |
| Model Number | CVG30W8AST |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Noise | 70 Decibels |
| Number of Speeds | 3 |
| Specification Met | [Inferred] Yes |
| UPC | 810040944406 |
| Vent Hood Design | Wall Mounted Canopy Hood |
| Ventilation Type | exhaust |
| Voltage | 120 Volts |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
H**8
nice and quite
great item, I love it. thanks.
B**M
Stylish and beautiful
J**W
Excellent Suction!
T**A
The power cord is too short and should abld ro come out on the side of the unit
J**G
A lot of suction power.
H**S
Works and Looks Great
I'm very satisfied with it. It looks and works great. The high setting is loud but you can feel the suction power. Installation was pretty easy and the between the installation video on the listing and the included material, I had no issues installing it. I already had power and exhaust out of my roof so I just connected to them but mounting it to the wall was easy. The LED lights are the right amount of brightness. Not too bright or dim. After some research, I went with the 36in model over my 30in stove. The picture I attached is what it looks like but it'll look even better once I finish the wall tiles.