| ASIN | B0924J3XJ5 |
| Additional Features | 2 Exhaust Fan Speeds、200 CFM Suction |
| Air Flow Capacity | 200 Cubic Feet Per Minute |
| Best Sellers Rank | #31 in Appliances ( See Top 100 in Appliances ) #1 in Range Hoods |
| Brand | COMFEE' |
| Brand Name | COMFEE' |
| Color | Stainless Steel |
| Controls Type | Touch |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 1,606 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 5 Years |
| Filter Type | Mesh |
| Finish Type | Brushed |
| Finish Types | Brushed |
| Included Components | 30 inch Range Hood and Aluminum Filter*1, E26 Metal Wind Guide*1, Rectangular vent damper*1, Screw Pack*1, Use and Care / Installation Manual*1 |
| Item Dimensions D x W x H | 18"D x 29.8"W x 5.5"H |
| Item Form | Slim |
| Item Type Name | Under Cabinet Range Hood |
| Item Weight | 11 Pounds |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Midea |
| Manufacturer Part Number | CVU30W2AST |
| Material Type | Stainless Steel |
| Model Number | CVU30W2AST |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Noise | 71 Decibels |
| Number of Speeds | 2 |
| Product Dimensions | 18"D x 29.8"W x 5.5"H |
| Special Feature | 2 Exhaust Fan Speeds、200 CFM Suction |
| UPC | 810040944420 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Vent Hood Design | Under Cabinet Range Hood |
| Ventilation Type | Convertible |
| Voltage | 120 Volts |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wattage | 70 watts |
S**S
Exactly as described
Fits perfect, works and looks great, was a good deal.
P**Z
Range Hood/ COMFEE CVU30W2AST
C**R
Fab Range Hood
J**H
Worth the Price
R**D
Range fan
Works great and looks good
E**.
JUNK
First the shipping was horrible. Came in it's factory box which had very bad protection. The package that was supposed to come to my door, went through USPS and the box was destroyed. The Product was damaged and bent in 2 different places. Even the Styrofoam packing material was broken up. The tape sealing the box, sealed nothing and the box was open. Post office said might wanna check and make sure everything is there since it looked like it was put through a crash test procedure. Flimsy is an understatement one bent part I could pretty effortlessly shove back into place with my finger. Got to be the thinnest metal ever used in such a product. The light is a joke and not what is shown as 2 round LED in front it's one rectangle 1x4 inch light that's rectangular in the rear. The fan is hardly whisper silent. The wire in - this is not hard wired, it's a plug in, I must have missed that in the add. I now have to install a junction box and plug and run holes through cabinets to install it. Sometimes cheap is never the best option, move on to a better brand from a Box Store. Says it's 30" - it is not 30" gaps on both sides.
T**C
Great price Good Unit
Not bad for the price.
M**A
If it won’t spin, make sure the blades aren’t hitting the filter
M**T
Excellent Value and Performance
M**D
Comfee F13 Range Hood 30 inch