The Mighty Max YTX12-BS GEL is a 12V 10AH maintenance-free GEL battery delivering 180 CCA for superior cold starts. Engineered with non-spillable gel technology, it offers enhanced safety, durability against shocks and vibrations, and a slower self-discharge rate for longer standby life. Ideal for motorcycles, ATVs, and even select electric vehicles, it’s a trusted upgrade that combines rugged reliability with hassle-free performance.
| ASIN | B00UYRDWIQ |
| Automotive Fit Type | Universal Fit |
| Battery Capacity | 10 Amp Hours |
| Battery Cell Composition | Lead Acid |
| Battery Type | Lead Acid |
| Best Sellers Rank | #4,261 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #19 in Powersports Batteries #136 in 12V Batteries |
| Brand | Mighty Max Battery |
| Brand Name | Mighty Max Battery |
| Compatible with Vehicle Type | Scooter |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 947 Reviews |
| Included Components | Battery |
| Item Dimensions D x W x H | 5.9"D x 3.34"W x 5.11"H |
| Item Type Name | Battery |
| Manufacturer | Mighty Max Battery |
| Manufacturer Part Number | YTX12-BSGEL |
| Manufacturer Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Model Number | YTX12-BSGEL |
| Number Of Cells | 6 |
| Product Dimensions | 5.9"D x 3.34"W x 5.11"H |
| Resistance | 144 Ohms |