| ASIN | B007OQPOOA |
| Additional Features | Adjustable Shelf |
| Back Material Type | Alloy Steel |
| Base Type | Casters |
| Best Sellers Rank | #790,750 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #841 in Tool Chests & Cabinets |
| Brand Name | Whirlpool |
| Color | Multi Color |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (275) |
| Door Style | Slab |
| Finish Types | Painted |
| Frame Material Type | Alloy Steel |
| Global Trade Identification Number | 00883049251295 |
| Ground To Item Distance | 31 Inches |
| Handle Material | Alloy Steel |
| Hardware Color | Silver |
| Included Components | Garage Cabinet |
| Installation Type | Freestanding |
| Is Customizable? | No |
| Item Dimensions | 28 x 18 x 31 inches |
| Item Dimensions D x W x H | 18"D x 28"W x 31"H |
| Item Type Name | Garage Cabinet |
| Item Weight | 0.01 Ounces |
| Lock Type | Mechanical Lock |
| Manufacturer | Gladiator |
| Manufacturer Part Number | GAGB28KDYG |
| Manufacturer Warranty Description | 10-year limited. |
| Material Type | Steel |
| Model Name | RTA 3/4 Door Modular GearBox |
| Model Number | GAGB28KDYG |
| Mounting Type | Door Mount |
| Number Of Shelves | 2 |
| Number of Compartments | 3 |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Levels | 1 |
| Number of Pieces | 1 |
| Product Care Instructions | Wipe with Shelves |
| Recommended Uses For Product | Tools |
| Required Assembly | Yes |
| Room Type | Garage |
| Set Name | Multicolor |
| Shape | Rectangular |
| Size | 28" x 31" x 18" |