The Kraus KWU110-32-100-75MB Kore undermount kitchen sink combines a spacious 32" x 19" x 10" single bowl crafted from durable 16-gauge stainless steel with an integrated ledge system for sliding accessories. Paired with a 3/4 HP WasteGuard continuous feed garbage disposal featuring a 3800 RPM MagnaGrind motor, it offers fast, reliable food waste grinding. The EZLock mounting system ensures easy installation, while included accessories like a bamboo cutting board and roll-up drying rack transform your sink into a full-service prep station. Designed for modern kitchens, this set delivers durability, power, and style in one sleek package.
| ASIN | B09J7NJZZ1 |
| ASIN | B09J7NJZZ1 |
| Batteries Required? | No |
| Color | Stainless Steel |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (99) |
| Date First Available | 16 October 2021 |
| Finish | Satin |
| Installation Method | Undermount |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 17.6 Kilograms |
| Item model number | KWU110-32-100-75MB |
| Manufacturer | Kraus |
| Manufacturer | Kraus |
| Material | Stainless Steel |
| Part number | KWU110-32-100-75MB |
| Product Dimensions | 81.28 x 48.26 x 26.67 cm; 17.58 kg |
| Shape | Rectangular |
| Size | 32 Inch |
| Style | Modern |
W**.
Everything is good with this product! Easy to clean and it looks great!
T**B
Krause makes the best sink. Quality build, thick metal and lots of accessories. I have 3 kraus sinks, 36" workstation, dex and this 23" workstation. This model is 12" deep which is 2" deeper than my 36". Helps keep splash in and deep enough to wash your small pets and other things.
A**S
P**K
I’m very happy with my new sink. Easy to install. Looks modern, perfect color and size.
G**N
I've never purchased Kraus before and thought I'd give it a try since the reviews weren't so terribly bad (although I should’ve started with the 1 star reviews!). I liked that this sink was very roomy which would fit my pots, reduce splash (however, my husband already complained the sink is too deep and have to crouch over! I get him!), and it came with the cool cutting board and drying rack. I got the 23" undermount one that would supposedly fit within my 27" wide cabinetry. I just had this installed this past Jan ‘24 and now I am full of regrets with this purchase. 1) The hardware to support the sink, that came with the sink, didn't fit into my 27" overall cabinetry width. Kraus needs to say the inside cabinetry should have 27" clear, and should have been more clear. This was miscommunicated in the description. My installer had to find another means to support it with wood blocking. 2) High maintenance! Cleaning this sink is a nightmare on the bottom corner and edges. I shouldn't have fell for the 'accessories' it came with before I purchased. I should've stuck with my instinct and went with round corner edge type sinks which can better drain food particles down. Now I have to spend extra few minutes everyday to wipe down all the food stuck at standstill. On top of this, the sink looks horrible after every cleaning. No luster/shine. 3) I'm noticing spots of rust now at the bottom edges of the sink and this is really concerning. I would have to scrub clean this every night, a high maintenance for me, especially I have arthritis on my hands. I don't know how long this sink will last. The rust is a big concern and I’m at a dilemma if I ever need to get this sink replaced. I’m curious if anyone here attempted to replace the sink after this was installed and what alternative manuf. was used? 4) Also, my stone vendor made the sink opening about 1/8” too small and I can’t even fit my cutting board over sink, which was a bummer because these added accessories over the sink was what sold me. After all these issues, I def would not buy this brand again.