The Skar Audio EVL-1X65D4-V-LP is a 6.5-inch low-profile slot port loaded subwoofer enclosure delivering up to 400 watts max power. Engineered with a 5/8" high-strength MDF build and tuned at 56Hz, it offers punchy, rattle-free bass in an ultra-compact 5.25" depth design. Pre-wired for a 2-ohm load, this subwoofer is perfect for enhancing sound in trucks, SUVs, and tight spaces without sacrificing style or durability.
| ASIN | B083WKKRZZ |
| Best Sellers Rank | #1,021,152 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #61 in Car Enclosed Subwoofer Systems |
| Brand Name | Skar Audio |
| Compatible Devices | Car Audio System, MP3 Player, Smartphone |
| Control Method | Touch |
| Country of Origin | USA |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (249) |
| Date First Available | 9 February 2020 |
| Generic Name | Loaded Subwoofer Enclosure |
| Impedance | 2 Ohms |
| Included Components | Skar Audio Decal, Skar Audio EVL-1X65D4-V-LP 6.5" 400 Watt Low Profile Slot Port Loaded Car Subwoofer Enclosure |
| Is Waterproof | false |
| Item Weight | 7 kg 890 g |
| Item model number | EVL-1X65D4-V-LP |
| Manufacturer | Skar Audio |
| Material | Engineered Wood |
| Model Name | EVL-1X65D4-V-LP |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 25.1D x 36.2W x 13.3H Centimeters |
| RMS Power Range - Amplifiers | 400 Watts |
| RMS Power Range - Speakers | 200 Watts |
| Recommended Uses For Product | Car |
| Speaker Size | 6.5 Inches |
| Speaker Type | Subwoofer |
| Special Feature | subwoofer |
| Subwoofer Diameter | 12 Inches |
| Surround Sound Channel Configuration | 1.0 |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
P**N
P**I
I’m running this under the rear seat in a 2003 F150 Supercab. There is a lot to say about this little sub, first of all I choose to pair it with a RP-350.1 amp. I’ve ran EVL 10s and 12s in other builds and really wanted to see what a 6.5 could do. To be honest I’m pleasantly surprised with it. The best way to sum up this package is to say it’s better or equivalent to factory subs. Pros: -Decently loud -Heavy magnet and nice wiring on the inside of the box -Great value for a sub and box -Tuned to around 55Hz -Small Size, can fit in almost any vehicle Cons: -Carpet isn’t completely perfect at the seams -Being designed as a factory sub alternative it has a strange tuning. Rolling notes in between 50-65hz are incredibly loud for the small package but when you start pushing the 35-45hz range it falls on its face (which this being said the sub could handle it just fine, just the tuning of the box). -Has an interesting throaty sound to it. Conclusion: This sub is a great bang for the buck if you aren’t expecting trunk banging bass but instead an enchantment to your door speakers. This sub would work perfect in a small suv or truck but would not suggest putting in the trunk of a car because it wouldn’t be very audible though the seats. Songs that sound pretty decent on it: Can’t Say - Travis Scott Poetic Justice - Kendrick Lamar This D*mn Song - Pecos One Beer - Hardy Just Tryna - Night Lovell