The Beaquicy WB44T10011 Oven Bake Element is a high-performance 3410W heating element made from durable nickel stainless steel alloy. Designed as a direct replacement for multiple Kenmore and GE oven models, it ensures consistent heat distribution for perfect baking results. Featuring 3 mounting legs and male spade terminals, it offers easy installation with common household tools. Backed by a 365-day warranty, this element restores your oven’s efficiency and reliability with minimal effort.
| ASIN | B09VK9RMGJ |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #30,863 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #10 in Range Replacement Heating Elements |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (398) |
| Date First Available | March 15, 2022 |
| Finish | Nickel stainless steel alloy |
| Installation Method | Remove the old one and install the new one. |
| Item Weight | 15.2 ounces |
| Item model number | WB44t10011 Bake Element |
| Manufacturer | Beaquicy |
| Material | High temperature resistant nickel stainless steel alloy |
| Package Dimensions | 19.25 x 18 x 2 inches |
| Part Number | WB44T10011-1 |
| Pattern | Has 3 mounting legs. Terminals are male spade. |
| Shape | Irregular Shape |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 3410 watts |
R**S
Quality element
A**S
Great replacement
Easy to install, has been working perfectly!
A**R
Part worked and was easy to install.
L**X
Lasted 1 year 23 days!!
Worked for 1 year 23 days. Received and installed this November 5,2024 after ordering on the 3rd. Was easy to install. Worked well although the left side definitely heated a few degrees hotter then the right. Just spin your pan half way thru cooking and your good. Then Thanksgiving morning happened. Of all days for the new element to go POP, sparks flying like the 4th of july surrounding the turkey pan, and the sounds of a hollywood electric chair being fired up in a horror movie. Sigh, thank the god, gods, goddess, Budda, Allah, Creator, what ever you believe in, that I had one of those counter top roasting pans!! Anyhow. I am reordering because being without an oven while watching the grandkids full time is just not a thing i want to continue doing. Here's to hoping that this ones lasts until tax season ( were on element #5 in 2 years, although this one has lasted much longer then the others. And no nothing is wrong with the range itself ) But I already planned on replacing the range then sooo....