The Bahco 2101G-160 Ergo Wire Cable Side Cutter is a 160mm professional-grade tool featuring induction hardened cutting edges for precision and durability, a black anti-corrosion finish for long-lasting performance, and round-shaped jaws for improved access in tight spaces. Its ergonomic spring-loaded handle enhances comfort during extended use, making it a trusted favorite among DIYers and professionals alike.
| ASIN | B0001IX99A |
| Best Sellers Rank | 4,975 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 8 in Side-cutting Pliers |
| Brand | Bahco |
| Colour | Multi |
| Country of Origin | Spain |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (1,542) |
| Cutting Width | 0.1 Inches |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 07314150106486, 07314150172078 |
| Grip Type | Ergonomic |
| Handle Material | Alloy Steel, Plastic |
| Included Components | 2101G ERGO™ Side Cutting Pliers Spring In Handle 160mm (6.1/4in) |
| Item Dimensions L x W | 7.5L x 2W centimetres |
| Item Type Name | 2101G ERGO™ Side Cutting Pliers Spring In Handle 160mm (6.1/4in) |