The Bosch GCU18V-30N is a compact, ergonomic 18V brushless cut-out tool delivering corded-level power and efficiency. Designed for professionals, it offers up to 300 linear feet of cutting per charge (with Bosch 4.0 Ah battery), an adjustable foot plate for precise depth control, and an IP 5X-rated dust-resistant switch for durability on dusty jobsites. Its built-in LED light ensures visibility in low-light conditions, making it ideal for drywall, plaster, and acoustical tile cutting. Battery and charger sold separately.
| ASIN | B0BLJ2HBNY |
| Batteries Included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Best Sellers Rank | #235,234 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #255 in Power Rotary Tools |
| Brand | Bosch |
| Color | Black |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (119) |
| Date First Available | November 4, 2022 |
| Finish | Brushed |
| Included Components | (1) GCU18V-30 18V Brushless Cut-Out Tool, (2) 1/8 In. Bits, (1) 1/8 In. Collet, (1) 1/4 In. Collet, (1) 5/32 In. Collet, (1) Dust Hood, (1) Footplate, (1) Belt Clip |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.86 pounds |
| Item model number | GCU18V-30N |
| Manufacturer | BOSCH |
| Material | -- Other -- |
| Maximum Rotational Speed | 30000 RPM |
| Part Number | GCU18V-30N |
| Pattern | Solid |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 10.2"L x 3.2"W x 3.9"H |
| Shape | Rectangular |
| Size | 102 in |
| Style | Industrial |
| UPC | 000346662269 |
| Voltage | 18 Volts |
| Warranty Description | Bosch 18V cordless power tools are covered by a five year limited warranty - for details,call 1-877-BOSCH99 |
J**.
Bosch rotozip, good tool.
י**ב
הגיע בזמן ארוז היטב
P**R
Great tool
Works like all Bosch tools — perfectly
T**E
Died after 5 minutes of use.
R**K
Works
I got what I needed. Trouble with replacement bits avaiability
N**C
Thank You!
T**M
Bosch wins again!
M**T
Works Great
Cuts as good as the corded
A**E
C**R
I love it, as a professional contractor tool. I just finished installing the drywall in a 1500 sq ft basement and I used this Bosch cutout tool, model GCU18V-30N to cut around 75 outlet metal boxes for switches, ceiling lights and receptacles. It was impressive, quick with great results and dust free. My previous tool was a RotoZip that I used for many years and in comparison, the main advantage this tool has is the vacuum hood for 1” dia hose attachment, it sucks 99% of the drywall dust, no mask required and is very efficient when working on ceilings. Also, is cordless, I was able to finish this job using a single 4Ah battery. The cut out tool comes with everything outlined in description, two 1/8” drywall bits, a 1/8” and 1/4” collets, belt clip attachment, small wrench for bit change out and the clear plastic vacuum hood attachment, nothing was missing or damaged and tool works perfect. Batteries and vacuum hose adaptor are not included. Overall, the tool is ergonomic, well balanced and good grip using both hands, is brushless has quick motor break stop, fairly light weight at 3 lbs. with the 4Ah 18V battery attached is easy to maneuver and guide it around the metal boxes to complete cutouts. The LED light is very useful and looks cool with its bluish colour. Its overall size fits perfect in my click and go Bosch L Boxx. As improvements, a hand adjustable strap may be useful and a lanyard or a build-in pocket on the tool for the wrench to prevent miss-placement. Thanks.