The ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Pro is a powerhouse tri-band WiFi 6 router delivering up to 11,000 Mbps speeds, enhanced by ASUS RangeBoost Plus for superior coverage. Equipped with a 2.0 GHz quad-core CPU and flexible 10G/2.5G ports, it offers advanced triple-level game acceleration and subscription-free network security, making it the ultimate choice for gamers and professionals demanding flawless connectivity.
| ASIN | B0BQ41LDQ3 |
| Antenna Location | Gaming |
| Antenna Type | Fixed |
| Best Sellers Rank | #29,045 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #530 in Routers |
| Brand | ASUS |
| Color | BLACK |
| Compatible Devices | Gaming Console, Personal Computer, Smart Television, Smartphone, Tablet |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi 6, Ethernet |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Control Method | App |
| Controller Type | App Control |
| Coverage | Width |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (535) |
| Data Transfer Rate | 11000 Megabits Per Second |
| Frequency | 5 GHz |
| Frequency Band Class | Tri-Band |
| Global Trade Identification Number | 00195553264358 |
| Has Internet Connectivity | Yes |
| Has Security Updates | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Is Modem Compatible | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 35.4L x 35.4W x 19.3H centimeters |