The Yale P-1-CH-CH-60 is a robust 60mm double locking nightlatch featuring an automatic deadlock and an inside key-lockable handle for enhanced security. Crafted from polished alloy steel with a chrome finish, it includes anti-card slip protection to prevent unauthorized entry via plastic shim techniques. Supplied with a rim cylinder, fixing pack, and two keys, this lock is ideal for wooden doors with large glazed panels, combining premium durability with effortless installation.
| ASIN | B004J33YOS |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 29,546 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 223 in Latches & Bolts |
| Colour | Polished Chrome |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (364) |
| Date First Available | 24 Jan. 2011 |
| Finish | Painted |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.16 kg |
| Item model number | 630001215162 |
| Manufacturer | Yale |
| Material | Alloy Steel |
| Number of Pieces | 1 |
| Part Number | P-1-CH-CH-60 |
| Product Dimensions | 26.25 x 17.5 x 8.5 cm; 1.16 kg |
| Shape | Rectangular |
| Size | 60 mm |