🎮 Dominate your digital domain with ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Pro!
The ASUS ROG Rapture GT-AX11000 Pro is a powerhouse tri-band WiFi 6 gaming router delivering up to 11,000 Mbps speeds, enhanced coverage via ASUS RangeBoost Plus, and flexible 10G/2.5G ports. Designed for serious gamers and multitaskers, it features a 2.0 GHz quad-core CPU, triple-level game acceleration, subscription-free network security, and intuitive app-based management for ultimate control and performance.
| ASIN | B0BQ41LDQ3 |
| Antenna Location | Business, Gaming, Home |
| Antenna Type | Fixed |
| Best Sellers Rank | 148,769 in Electronics & Photo ( See Top 100 in Electronics & Photo ) 1,376 in Streaming Clients |
| Brand Name | ASUS |
| Colour | BLACK |
| Compatible Devices | Gaming Console, Personal Computer, Smart Television, Smartphone, Tablet |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi, Ethernet, USB |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | App Control |
| Coverage | Expanded wireless coverage |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (535) |
| Data Transfer Rate | 11000 Megabits Per Second |
| Frequency | 5 GHz |
| Frequency Band Class | Tri-Band |
| Global Trade Identification Number | 00195553264358 |
| Has Internet Connectivity | Yes |
| Has Security Updates | Yes |
| Is Electric | Yes |
| Is Modem Compatible | Yes |
| Item Dimensions L x W x H | 35.4L x 35.4W x 19.3H centimetres |