The D-Link ANT24-0230 Xtreme N is a 2.4GHz indoor antenna designed to boost wireless signal strength through a 3-connector setup. Compact and lightweight, it’s ideal for enhancing network performance in home or office environments, delivering a noticeable improvement in signal reception for compatible D-Link devices.
| ASIN | B000MAXYHY |
| Best Sellers Rank | #2,928 in Computer Networking Antennas |
| Customer Reviews | 3.5 3.5 out of 5 stars (83) |
| Date First Available | November 26, 2006 |
| Department | wired networking |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 4.8 ounces |
| Item model number | ANT24-0230 |
| Language | English |
| Manufacturer | D-Link Systems, Inc. |
| Product Dimensions | 10.75 x 8.25 x 2.75 inches |
K**N
It really works
Yes, it really works. I recieved the Xtreme N 2.4GHZ antenna today and in a couple of seconds had it working. My signal strength went from "very low" to "very good". The only problem is the cord is a little short which I already knew from another reviewer. Thanks. I put the Antenna on my desk and now I can even get some of my neighbors networks. Great solution for a weak signal. Thanks. I am using this connected to a D-Link DWA-552 desktop adapter and I am getting my signal from a D-Link DIR-655. Works great.
R**R
Waste of money
I added this to a D-Link 625 in hopes of boosting the signal.It was recommended for my model router. My "bars" went from 3 or 4 (very good to excellent) to 1 to 2 (very low to low...and sometimes no signal at all!) I moved it all over the place and it stayed at a very low level. The antenna that came with the router was much better. I am returning it.