The Nedis Fixapart W1-11003N is a high-quality 3.0µF, 450V motor capacitor designed for reliable performance in household and industrial appliances. Featuring a durable cylindrical design with two-wire connection and an earth terminal, it ensures easy installation, enhanced safety, and long-lasting operation in devices like washing machines, dryers, and compressors.
| ASIN | B00R0ZD2EY |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 30,641 in Business, Industry & Science ( See Top 100 in Business, Industry & Science ) 201 in Capacitors |
| Capacitance tolerance | 5 |
| Colour | White |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (2,972) |
| Date First Available | 4 Jan. 2015 |
| Included components | Capacitor |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 40 g |
| Item model number | W1-11003N |
| Manufacturer | Fixapart |
| Maximum voltage | 450 Volts |
| Mounting type | Through-Hole Mount |
| Part number | W1-11003N |
| Power source type | corded-electric |
| Product Dimensions | 85 x 30 x 30 cm; 40 g |
| Size | 30x85 mm |