The DeWalt DCPW1000B is a 60V MAX cordless power cleaner delivering 1000 PSI of pressure in a lightweight, portable design. Ideal for versatile outdoor cleaning tasks, it offers leak-free operation and professional-grade performance without the hassle of cords or external batteries.
| ASIN | B0D1G3CT59 |
| Best Sellers Rank | #106,836 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #514 in Pressure Washers |
| Brand Name | DEWALT |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (63) |
| Item Type Name | SHELL 1000 PSI POWER CLEANER BAR |
| Item Weight | 10 Pounds |
| Manufacturer | Stanley Black and Decker |
| Model Number | DCPW1000B |
| Number of Items | 1 |
| Part Number | DCPW1000B |
| Size | One Size |
| UPC | 885911956376 |
| Unit Count | 1 Count |
V**S
I washed the car with foam and then rinsed it, there were no leaks, the pressure was good.
R**D
T**S
Works great for small quick touch up spots/maintenance and areas too far from reach of a house water hose. While 1000PSI is only 25% the power of my gas pressure washer, some jobs allow or require you to trade power for convienance. I just fill 5 gallon water jug, drop in the included clear dewalt hose tube, and use same 60v dewalt battery as my chainsaw (12 inch chainsaw lighter and more useful than heavier 18inch BTW) . Can carry jug in one hand and PW in the other or just place a few jugs in a gorilla cart for larger jobs. FAIR WARNING: I have only used jugs and the clear Dewalt water tube that comes with the unit. Some of the other reviews mention a house water hose coupling issue that other reviewer have fixed with an aftermarket coupler. Dewalt sells 2100PSI jobsite PW that you could plug into a solar/gas generator (I recommend Jackery) but for larger jobs that require more power I just use my loud 4000 PSI gas PW and connect house water hose.
M**O
M**V
I own probably 20 different Dewalt products. I have probably 10 of their 60V batteries alone. You can call me a SUPER FAN. So it pains me to leave this review for the brand I love. But... to be great - you can't sell faulty products. The part that fails on this product is the COUPLER that connects the water hose to the power washer. Even with a little bit of water pressure - it simply pops off. The unit came with two couplers and I tried them both and they both failed miserably. Now I have to return the product to get my money back. I thought about going to a hardware store and look for a better fitting coupler, but it would send a wrong message to the manufacturer. They need to fix the product they have. The power washer itself is not bad, but I could not properly test it due to constant coupler failure. DEWALT - I hope this is not the beginning of the end of our relationship.