The Dewalt DCS335NT is a robust 18V cordless pendulum jigsaw featuring a brushless motor for extended runtime and durability. It offers precise speed control via a knurled wheel, a tool-free adjustable die-cast aluminium saw shoe with 45° tilt on both sides, and a triple pendulum stroke mechanism for superior cutting performance. Equipped with a chip blowing device and AirLock suction adapter, it ensures a clear cutting line and efficient dust extraction. Compact and ergonomic, it comes with a protective saw shoe pad and TSTAK case for easy transport. Battery and charger sold separately.
| ASIN | B07P57P7KZ |
| ASIN | B07P57P7KZ |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Best Sellers Rank | #100,785 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #333 in Power Saws |
| Blade Length | 135 Millimeters |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Blade Shape | Rectangular |
| Brand Name | DEWALT |
| Color | black/yellow |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (607) |
| Cutting Angle | 45 Degrees |
| Date First Available | 16 September 2023 |
| Global Trade Identification Number | 05035048710692 |
| Handle Material | Plastic |
| Item Dimensions L x W x H | 44L x 33.5W x 16H centimeters |
| Item Type Name | Cordless jigsaw, 18 V (base) |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
| Item model number | DCS335NT-XJ |
| Manufacturer | Dewalt |
| Manufacturer | Dewalt |
| Manufacturer Part Number | DCS335NT |
| Model Number | DCS335NT-XJ |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Number of Teeth | 54 |
| Other Special Features of the Product | Brushless |
| Power Source | Battery Powered |
| Product Dimensions | 1 x 1 x 1 cm; 1.5 kg |
| Specification Met | CE |
| Speed | 3200 RPM |
| Surface Recommendation | Wood |
| Unit Count | 1 Count |
| Voltage | 18 Volts |
| Wattage | 500 watts |
M**C
M**O
Il miglior seghetto alternativo che abbia mai avuto! Davvero consigliato
M**S
Impeccable
M**A
Good stuff.
J**O
Ergonómica, potente y fácil de configurar. Nada más llegar me puese a cortar contrachapado marino de 25 mm. Como la seda. Encontré a faltar un par de sierras en el kit, una multilateral y otra de metal.