TPDL adapter converter for a 18 V Li-ion battery converter for Parkside 20 V XTeam series power tool (no battery). Notes: 1. Only suitable for Parkside 20V X Team Series power tools. 2. This adapter cannot charge the battery, only one battery adapter (battery not included). 3. Please remove this adapter before charging the battery. 4. Please note that the current is a maximum of 10 A - 12 A. What you get? 1 x EIN18PAR battery adapter for use with Parkside power tools. 11.9 x 8.9 x 7.2 cm Review: En bra enhet. Den passar på Bosch 14.4V och 18V. Review: Great, works a treat. Feels robust and not too big to make the battry huge.
| ASIN | B0CZ74DSVY |
| Best Sellers Rank | #50,375 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #135 in Cordless Tool Accessories |
| Brand | TPDL |
| Color | black |
| Compatible Devices | Power Tools |
| Connector Type | DC |
| Current Rating | 10000 Milliamps |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (1,013) |
| Item Dimensions | 11.9 x 8.9 x 7.2 centimeters |
| Item Weight | 1.76 Ounces |
| Manufacturer | TPDL |
| Model Number | EIN18PAR |
| Number of Items | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Power Plug Type | CEE 7/16 Europlug |
| Specific Uses For Product | Einhell 18V Power Tool, Parkside 20V X Team Power Tools |
| Unit Count | 1.0 Count |
F**A
En bra enhet. Den passar på Bosch 14.4V och 18V.