The Casio ABL-100WE-1AEF Collection Smartwatch blends iconic retro aesthetics with essential modern features like Bluetooth syncing, step tracking, and multiple alarms. Its durable stainless steel strap and compact 36x41mm case make it a stylish yet practical accessory for health-conscious professionals. Water resistant up to 3 bars and backed by a 2-year warranty, this watch is designed to keep you punctual and connected in style.
| ASIN | B0DGPNZNWM |
| Age Range Description | Adult |
| Band Colour | Black |
| Band Length | 1 Centimetres |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Best Sellers Rank | 34,989 in Fashion ( See Top 100 in Fashion ) 164 in Men's Wrist Watches |
| Bezel Color | Silver |
| Brand Name | Casio |
| Case Diameter | 38 Millimetres |
| Case Material Type | Plastic |
| Case Thickness | 8 Millimetres |
| Clasp Type | Buckle |
| Closure Type | Clasp link clips |
| Crystal | Acrylic |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 366 Reviews |
| Dial Color | Black |
| Display | Digital |
| Face Style | Minimalist |
| Global Trade Identification Number | 04549526378188 |
| Included Components | Bracelet, Folding Clasp |
| Item Shape | Rectangular |
| Item Type Name | Watch |
| Item Weight | 60 Grams |
| Manufacturer | Casio |
| Manufacturer Part Number | ABL-100WE-1AEF |
| Material | Resina |
| Model Name | ABL-100WE-1AEF |
| Model Number | ABL-100WE-1AEF |
| Pattern | Solid |
| Power Source | Battery Powered |
| Special Features | Alarm, Bluetooth, Countdown, Step Tracker, Stop Watch |
| Sport Type | Swimming |
| Strap Type | metal bracelet |
| Style Name | Vintage |
| Theme | Vintage |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Type | Limited |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
P**Y
Quality product
Nice looking watch and value for money
A**L
Excellent quality
Great watch
S**H
Classic, stylish and practical
B**.
Good, but not great, new retro looking Casio watch
A**Y
Great value
B**5
Beautiful!
Absolute must buy for Casio lovers! The best looking Casio ever. Much better for wrist sizes of 7” and over than the A168 due to its slightly larger case size.