The KDMPOWER MIPC 500W Power Supply (MIPC-XG8500) is a high-performance, gold-coated ATX power supply designed for compatibility with a variety of desktop models, including Dell, HP, and Acer. With a robust 500W output and international voltage support, it ensures reliable power delivery for your computing needs.
| Brand | KDMPOWER |
| Series | mipc |
| Item model number | MIPC-XG8500 |
| Item Weight | 2.46 pounds |
| Product Dimensions | 4.65 x 5.9 x 3.3 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 4.65 x 5.9 x 3.3 inches |
| Color | Gold |
| Manufacturer | KDMPOWER |
| ASIN | B07CDRXNH6 |
| Date First Available | April 3, 2018 |
F**R
Great once I figured out the connections
I bought this to replace my Dell Studio XPS 435MT power supply. Once installed, it worked fine. The one thing that slowed me down on the install was that I had to figure out that the PCI 8 pin connector is a 6+2 pin so I could separate the 2 from the 6 and use the 6 pin connector to power my video card.