| ASIN | B00004ZB45 |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Best Sellers Rank | #731,159 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #11,904 in Digital Cameras |
| Customer Reviews | 3.3 3.3 out of 5 stars (14) |
| Date First Available | October 17, 2000 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 2.16 pounds |
| Item model number | MVC-CD1000 |
| Manufacturer | Sony |
| Product Dimensions | 4.92 x 2.44 x 1.54 inches |
P**D
OK, I have the FD 95 and the CD 1000
P**D
Not that great 😕
O**K
SONY CAMERA IS NO BOLONEY!
A**O
Abysmal Product Support
R**E
Best one I have seen.
The CD solves the image storing problem. I love the slide show feature, after a party plug it into the TV and everyone can watch the show. Pictures are fine displayed on a 50 inch big screen. Battery life is long enough to make the camera useful for a day's shooting. However it doesn't replace a good manual Pentax K100 with slide film for anything other than normal photos as there is a delay from shutter push until the photo is taken and it averages the image (light and dark) causing difficuly if the image isn't lit evenly. The auto focus does work quite well. It has focused and taken good photo's in location were I cannot hardly see the subject myself until the flash goes off.