The SSWTWC60 Stainless Steel Work Table combines durable 18 gauge 403 stainless steel construction with a heavy-duty 16 gauge welded steel frame, supporting up to 330 lbs. Featuring four 3-inch locking swivel casters for easy movement and an adjustable chrome-plated shelf, this 24" x 60" x 35" table is designed for professional-grade performance and versatile storage.