The Dayton Audio UMII10-22 Ultimax II 10" DVC Subwoofer combines a rugged carbon fiber cone with a powerful 600W RMS 4-layer voice coil and ±20mm excursion to deliver deep, distortion-free bass. Its advanced venting and dual spider design ensure reliable, heat-efficient performance, making it ideal for both sealed and vented enclosures. Perfect for audiophiles craving rich, immersive low frequencies in home or vehicle audio setups.
| ASIN | B0DBRLDNSZ |
| Additional Features | Bass Boost, Lightweight |
| Antenna Location | For Computers, For Televisions, For Surround Sound Systems |
| Audio Driver Size | 10 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Audio output mode | Stereo |
| Brand | Dayton Audio |
| Built-In Media | Speaker |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop, Television, Projector |
| Connectivity Protocol | wired |
| Connectivity Technology | Wired |
| Control Method | Push Button |
| Customer Package Type | Flat Free Package (FFP) |
| Customer Reviews | 4.9 out of 5 stars 24 Reviews |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Frequency Response | 500 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00848791010224 |
| Impedance | 4 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 25.4D x 25.4W x 20.3H centimeters |