The PRV AUDIO 6.5 Midrange Speaker Pair 6MR200A-4 offers a professional-grade 200W program power output in a compact 2.24-inch shallow mount design. Featuring Kevlar paper cones and a vented pole piece, these 4-ohm speakers deliver clear, dynamic midrange sound with excellent heat dissipation, making them ideal for high-performance car audio door installations and versatile enough for live sound or instrument use.
| ASIN | B0D26J3KKG |
| Batteries Required | No |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphones, Tablets, MP3 players, Desktops, TVs, Projectors, Laptops |
| Control Method | Voice |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (130) |
| Date First Available | June 20, 2024 |
| Impedance | 4 Ohms |
| Included Components | 2 x Car Speaker |
| Is Waterproof | False |
| Item Model Number | 6MR200A-4 PAIR |
| Item Shape | 長方形。 |
| Manufacturer | PRV AUDIO |
| Material | Kevlar Paper, Cloth, Stamped Steel |
| Model Name | 6MR200A-4 PAIR |
| Mounting Type | Car Mount, Door Mount, Shallow Mount |
| Number of Items | 2 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 6.4D x 16.7W x 16.7H cm |
| Recommended Uses For Product | For Car Audio |
| Speaker Size | 6.5 Inches |
| Speaker Type | Midrange Speaker |
| Special Feature | Compact for car doors |
| Surround Sound Channel Configuration | 2.0 |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Wattage | 200 W |
G**.
A**R
Highly recommend, they sound great….
H**R
Excelente
R**O
Perfect for someone how loves shallow but not to shallow sounds Amazing I’m buying more 😁🤘
D**D
I was about to install these; from the reviews, they sound great but, I'll see for myself. I just wanted to mention that if you're buying these to replacing your stock speakers for the first time; you need to get your own screws for mounting the speakers (the factory ones in my Hyundai Sonata 2010 are riveted in place. ((you just drill it out with a small drill bit slightly, smaller than the rivet itself and the little end comes off so you can take the speaker off once you do all 4 rivets)) and also you need speaker wire and connectors as these do not come with anything just the speakers... nothing else, oh except for a bumper sticker 🤪. So, I'll rate these four stars(since my other speakers i got came with everything including brackets. (For those who don't know; it's the ring that the you put over the factory speaker hole to make 6.75" fit a 6.5" speaker.)