The Yamaha NS-SW100BL is a 10-inch, 100W powered subwoofer designed to deliver deep, dynamic bass ideal for home theaters and gaming. Featuring a robust build and wired connectivity, it enhances cinematic audio experiences with precision and power, making it a must-have for professionals seeking immersive sound in medium-sized rooms.
| ASIN | B06XRB1JZS |
| Age Range Description | Adult |
| Antenna Location | For Surround Sound Systems |
| Audio Driver Size | 10 Inches |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo , Surround Sound |
| Best Sellers Rank | #395,849 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #127 in Subwoofers |
| Box Contents | Subwoofer, Warranty Card, manual, subwoofer cable |
| Brand | Yamaha |
| Brand Name | Yamaha |
| Colour | black |
| Compatible Devices | Gaming Console, Laptop, Smartphone, Tablet, Television |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 1,479 Reviews |
| Enclosure Material | Plastic |
| Frequency Response | 180 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00027108954479 |
| Impedance Unit of Measure | 5 Ohms |
| Input Voltage | 230 Volts |
| Is Waterproof | false |
| Item Dimensions D x W x H | 35.3D x 41.2W x 35.3H Centimeters |