The R185CCSX Multi-Material Circular Saw features a powerful 1600W hi-torque motor paired with a 185mm Japanese tungsten carbide tipped blade, engineered to cut steel, aluminium, wood with embedded nails, and plastic effortlessly. With adjustable bevel (0°-45°) and cutting depth (0-64mm), ergonomic soft-grip handles, and an electric brake for instant safety, it delivers precision and control on every job. Designed for site use with a 110V power supply, it includes a 1020mm track, dust port adapter, and a 3-year limited UK warranty, making it a versatile, reliable tool for professional-grade cutting tasks.
| Manufacturer | Evolution Power Tools |
| Part Number | 027-0002 |
| Product Dimensions | 14.76 x 10.43 x 10.04 cm; 5.1 kg |
| Item model number | 027-0002 |
| Size | 185mm |
| Colour | Orange |
| Style | Corded (Site Use - 110v) |
| Pattern | Track Compatible |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 110 Volts |
| Wattage | 1600 watts |
| Item Package Quantity | 1 |
| Handle material | Plastic |
| Blade length | 185 Millimetres |
| Blade edge | Flat |
| Speed | 4500 RPM |
| Special Features | Brake |
| Included Components | 1020mm Track, 16T Multi-Material TCT Blade, Hex Key (Blade Change), Hex Key (Track Connecting), Parallel Edge Guide, Dust Port Adapter, Dust Hose Connector, Connector Bars, Screws |
| Batteries included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Battery description | Not Included |
| Item Weight | 5.1 kg |
R**.
Just get it!
J**N
Fear not th 'Save money, buy used' label.. I got a brand new saw in a tatty box for half price.
P**W
Many positives, and a few grumbles
February 2025I bought the Evolution R185CCSX, for 84GBP, to replace an aging but still functional Bosch PKS 46. I’ve not used a track saw before, and the CCSX included a 3-piece track in the box. I tested it today, with the track, on 18mm plywood. Many positives, and a few grumbles.Moan 1: The printed instructions are comprehensive, but the A5 format is just TOO SMALL for clarity. Fortunately, Evolution UK offer a 2018 PDF version on their website. Happy days.Moan 2: The 3-piece track does not come with any clamps. Also, Evolution only sell clamps when you buy extra track. Non-Evolution separate clamps are available from Amazon, but a bit of a lottery that they will fit. Nobody publishes the clamp finger size. For reference, the extrusion clamping cavities [x2] are 12.2mm wide x 6.2mm tall.Moan 3: The Amazon blurb said it comes with an EU plug. Wrong. It comes with a UK standard 3-pin plug. Great, if only I hadn’t ordered a lovely matching orange separate UK 3-pin plug.Praise 1: Good price. I’m also in the market for a table saw. As this was my first experience with the Evolution brand, I thought I’d check their quality before I stump up 330GBP on a R255TBL.Praise 2: It’s quiet, at least it is quieter than my old Bosch. It doesn’t specifically say it has soft start, but it feels like it.Praise 3: Beautiful cut. Not sure how much this can be attributed to the new TCT blade, but I am very impressed with the nearly zero tear-out on the backside.Moan 4: The tracks have a thin strip of white flexible plastic, adjacent to the cut line. A very small amount is removed by the blade on the first cut, and then it can be used to position the blade very accurately for subsequent cuts. Good idea, except on one of the 3 tracks it isn’t stuck on properly for the first 2cm. The double-sided tape isn’t strong enough and the plastic has lifted. Not bad enough to send the whole lot back to Amazon, but annoying. My feeling is that a 45-degree chamfer on that leading edge would protect it better.Overall: Pretty good effort Evolution, 4-stars.Today, using the new track, I had one annoying experience, slightly self-inflicted. Without any proper clamps, I decided to use duct-tape to secure the track to the workpiece. It worked well, BUT. . . twenty minutes later, the tape adhesive had made a very strong bond to the anodised aluminium track. As I peeled the tape off, 50% of the goo remained on the tracks; not pretty and definitely not welcome. The tape was a good brand, a cold day, no sunshine, and as I said, only 20 minutes in place. It washed off with some washing-up liquid and a good scrub, but I have not experienced anything like that before. So, reluctantly, I will have to buy some new clamps.